MERDİVEN BİLGİLERİ

Ev ve  İşyeri için İçin Hangi Merdiven Uygun…

Merdiven şekli düz,  L dönüşlü veya U  dönüşlü veya döner merdiven olabilir.Bu merdivenler,ahşap merdiven,Mermer merdiven ve cam merdiven şeklinde de olabilir…Merdiven tercihi size kalmış bir durum olup,uzun süre dayanabilen merdivenler ile doğa dostu merdivenleri seçmek yaranıza olacaktır.Evinizin veya İşyerinizin Hangi merdiven türü ile merdivenlerinizin yapılacağını hesap etmelisiniz… Böyle bir merdiven için harcamayı yapmadan evvel merdivenciler.org sitesinden firmaları tanımalı ,tabiki en yakınınızdaki merdiven firması ile çalışmanız doğru olur,fakat siz yinede merdiven yapımı için diğer merdivenci firmalarını da arayarak merdivenler hakkında bilgi ve fiyat  alabilirsiniz…
Eğer yeriniz dar ve küçükse, Dar Alan Merdivenleri, ve  Portatif  Tavan Merdivenleri ile Çelik merdivenleri düşünebilirsiniz.

Ahşap Merdiven Nedir ?

Ahşap merdiven; karkası, basamaklar,ı tırabzan ve küpeştesi tamamen Ahşapdan yapılan merdivendir. Sonradan yapılacak merdiven bina üzerinde tadilat gerektirebileceğinden proje aşamasında düşünülmesinde yarar vardır. Yapılan işler kullanılan malzeme ve teknik açıdan firma garantisindedir. Ön değerlendirme proje üzerinden kullanılacak, malzeme ve modele göre yapılır. Binanın mimarisi ve merdivenin konulacağı yerin durumuna göre tasarımı firmamız  tarafından  yapılır.

Merdiven formu tasarlanırken 5 önemli faktöre dikkat edilmelidir.

1-) Alt döşemeden üst döşemeye yükseklik ve kullanabileceğimiz merdiven yürüyüş mesafesine göre basamak sayısı belirlenirken 2s+a=59-65 cm arasında olmasına dikkat edilir.

2-) Merdiven boşluğuna göre inişte veya çıkışta kafanın döşemeye çarpmaması gerekir. mümkün olan durumlarda

boşluk genişletilir.; mümkün değilse basamak derinlikleriyle oynayarak bu sorun giderilir.

3-) Trabzanlar arası mesafe max. 12 cm yapılır ki, çocuk kafası geçip tehlike yaratmasın. Ayrıca trabzanların dikey olarak konumlandırlması önerilir. Yatay olursa çocuklar bu kısımlara basarak tehlike yaratabilir.

4-) Basamak ön profilinde ayağın bastığı kısma 5 mm radius verilir. Daha büyük radius verildiğinde, ayağın kaymasına hatta düşmeye sebep olabilir.

5-) Küpeşte yüksekliği basamağın önünden 85 cm olarak yapılır. Bu Yükseklik, merdiven boşluğu etrafında yapılan küpeştede  korunur.

Merdivenlerin Tüm aksamlarında deformasyonları önlemek için kurutulmuş kereste kullanılmaktadır. Basamak ve omurgalarda, finger-joint tekniği ile preslenmiş 40 mm kalınlıkta masif panel tercih edilmektedir. Gerek panel imalatında, gerekse diğer birleşim yerlerinde neme karşı dayanıklı, yüksek mukavemetli D4 normunda tutkal kullanılmaktadır. Ahşabın üzerine çizilmeye karşı yüksek dirençli poliüretan vernik uygulanmaktadır.

Merdivenlerde Dekorasyon Şart

Merdivenler evlerin gizliliğini ifade eder. vakit ilerledikçe merdivenlerin de yenilenmeye dekorasyona ihtiyacı vardır. Merdivenlerinizi yenilerken karşılaşabileceğiniz 10 sorunu ve bu sorunları nasıl halledeceğinizi biliyor musunuz?

Eski evleri en iyi ifade eden merdivenleridir. Merdivenlerin kısa yapılmış olması evin yaşını belli eden ifadelerden biri. genelikle evlerde ahşap merdiven öncelikli olarak seçiliyor. Metal merdivenler ise daha çok büyük evlerde kendini belli ediyor.

Benzer biçimdekiler, depo gibi mekanlara açılan merdivenlerde de çoğunlukla metalden yana terciy ediliyor. Döküm

merdivenler ise az olmakla bereber evlerde kullanım mekanı buluyor.

1. Eski bir eviniz varsa , ilk yapmanız gerekenler, merdiven trabzanlarını ve parmaklarını yenilemek, arızalı yerleri tamir etmektir. Daha radikal değişiklikler yapmak istediğiniz vakit merdivenleri yeniden dekore ya da baştan yaptırabilirsiniz.

2. Merdivenler çok dar ve dikse ciddi manada bir tadilat isteyebilir. Ama yaptığınız tadilatın yapı düzenlemeleri içinde olmasına özen gösterin.

3. Taş merdivenlerin kenarları kırılmış ve ya üstlerinde oyuklar bulunuyor olabilir. Bunun için aynı ya da benzer türde malzeme bulabilir, merdivenlerinizi yenileyebilirsiniz. Merdivenleriniz işli taşlardan yapılmışsa iyi bir taş ustası bulabilirsiniz.

4. Taş merdivenler zamanla duvardan ayrılabilir. Bu gibi vakalarda yapı konusunda tecrübeli mühendislerin yardımı gerebilir. Merdiven üstüne serilen halılar çoğunlukla kayma eğilimi gösterir. Bu sorunu halletmek için halıların kaymasını engelleyen ince plastik döşenebilir ya da yapıştırıcı kullanılabilir. Yapıştırıcıyı kullanmadan önce yüzeye gerçekten uyup

uymayacağını test etmenizde yarar var.

5. Ahşap merdivenlerin çürümesi sıklıkla karşılaşılan bir diğer problemdir. Merdivenlerin havalanmasını sağlamak sorunu çözmekte başvurabileceğiniz bir çare. Ancak merdivenlerin yapısını öğrenmek açısından bir ustaya başvurmak da kalıcı çözümler üretmenizde etkili olabilir.

6. Eksik parmaklıkları tamamlamak için bir marangoza yaptırablirsiniz. Merdivenleriniz antika

sayılıyorsa konusunda uzmanlaşmış bir ustaya danışmanızda yarar var.

7. Eğer merdivenleriniz gıcırdıyorsa ve çiviler yerinden oynadıysa montaj ustalarından destek almayı deneyin.

8. Eğer mekan fazla nemli değil ve bu yüzden paslanma olmuyorsa; metal malzemeler her zaman daha az sorun oluşturur. Metal merdivenler zamanla incelmeler yapabilir. Bunun için de yine yapı konusunda uzman bir mühendise başvurabilirsiniz.

9. Metal merdivenler konusunda karşılaşabileceğiniz en sık sorunlardan bir diğeri merdivenlerin boyasıdır. Eğer merdivenlere daha önce hiç boya uygulanmadıysa doğal hali ile bırakmayı tercih edin. Ancak daha önce boya uygulandıysa ve bu boya da düşük kalite ise boyayı sökerek metal üzerine uygulayabileceğiniz ince bir boya tercih edin.

10. Merdiveni yeniden konumlandırmak istiyorsanız mutlaka bir mimardan görüş almalı ve aynı zamanda yapı konusundaki düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmalısınız.

Tarihi bir eviniz varsa…

Tarihi bina ve evlerin çoğu kayıt altında olduğundan evlere yapılan her tür değişiklik ile ilgili yetkililere bildirilmesi lazım. Eğer merdivenler kayıt altına henüz alınmadan değiştirildiyse siz eski haline döndürebilir, böylece evin değerine değer katmış olursunuz. Kaldı ki merdivenler pek çok alıcının gözüne çarpan ilk yerdir; bu yüzden de çok değerlidir.

Merdivenler konusundaki problemlerin çoğu, merdivenlerin ters yönde olması ya da girişin büyük bir kısmını kaplamasıdır. Merdivenlerin yönü değiştirilebilir ve yerden kazanım sağlanabilir. Fakat bahsettiğimiz gibi kayıt altına alınmış evlerle ilgili değişiklik yapmadan yetkililere kesinlikle haber verilmesi gerekir

DAHA İYİ BİR MERDİVEN İÇİN MUTLAKA MERDİVENCİLER.ORG SİTESİNE BAKINIZ…..

MERDİVENCİLER

MERDİVENCİ | MERDİVENCİLER | MERDİVEN | MERDİVENLER | AHŞAP MERDİVEN | TÜRKİYE MERDİVEN FİRMALARI REHBERİ
TÜRKİYE MERDİVEN FİRMALARI
merdiven,merdivenler,merdivenci,merdivenciler,ahşap merdiven,türkiye merdiven firmaları rehberi

Henüz Yorum Yapılmamış...

Yorum Yaz...

Yorum yazmak için üye olmalısınız veya giriş yapmalısınız...